Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
MS IRO Eisenstadt 2007
  Mistrovství světa záchranných psů IRO    Eisenstadt   26.6. – 1.7.2007

Nechtěl bych tento článek pojmout stylem „jak šly minuty“. Měl by to být spíše pohled na výsledky českých reprezentací v jednotlivých kategoriích z obecného hlediska.

  Sutiny – Již v komentáři zkoušek ve Švýcarsku jsem naznačil, že psovodi mnohých zahraničních organizací nám v této kategorii ve sportu ukazují záda. (Nehledě na výsledky Lenka Cvachová 2006 nebo Petr Kubica 2007.) Přestože na Spáleništi i poblíž Žatce vznikly trenažéry, nedá se srovnat styl nácviku a práce našich psovodů a psovodů z jiných zemí. Češi (ze všech tří národních organizací IRO) dosud přistupují ke svým psům jako ke strojům na široké záchranářské spektrum a neuvědomují si, že každá oblast má něco, co se neslučuje s tou druhou.   

Pro jasnější ilustraci. Švýcarští vojáci (na MS 2. a 3. místo) nedělají se psy nic jiného než sutiny. Ale nejen to, pro jejich čtyřnohé svěřence je sutina to nejlepší místo na světě, kde si nejlépe pohrají, kde se nakrmí a já nevím co ještě. Dokladuje to styl prohledávání, kdy psovod stojí na libovolném místě a jeho pes na jeden povel prohledává sutinu. Pokud se z ní na druhé straně dostane ven, bez povelu se do ní vrací a prohledává dál. Vrací se totiž do svého nejpřirozenějšího prostředí. Na zmiňovaných zkouškách byly okolo trenažéru houštiny. Ty by mnohý náš pes přibral k tomu a potřeboval by spoustu povelů, aby pracoval jen tam, kde se to po něm žádá.

Letos opět nikdo z ČR nesplnil limit na RH – T B.

  Plochy – Tady už jsme přece jen víc doma, ale chtělo by to mnohem více a lépe pracovat s časem, s fyzickými i psychickými silami psa a s povětrnostními podmínkami.

Je to určitě těžké a snadno se to říká, ale ono opravdu nezbývá nic jiného, než na takové akci vložit veškerou důvěru do psího nosu, rozvrhnout si minuty a postupovat tak, aby byl prohledán každý čtverec terénu a zbyl čas i na poslední dva rohy tříhektarového obdélníku. Musíte zkrátka věřit, že jste na značce 250 m bez jediného nálezu, a přesto jste nemuseli nic minout.                                                                                                                         Jestliže vane vítr zleva, nechtějte 80 bodů za intenzitu a nehoňte psa až na levou hranici, když se mu tam evidentně nechce. Buď nepracuje a pak se tedy většinou stejně nedá moc dělat, nebo „ví“, že je prohledávaný směr čistý a využijte jeho energii na stranu po větru, která je pachově náročnější.

A ještě jedna věc – rychlost psa. Zdaleka neplatí názor, že do lesa potřebujeme ulítaného psa. Klidně se pohybující zvíře, reagující na usměrňující povely psovoda prohledá terén mnohdy rychleji, než ďábel, který naběhá zbytečné stovky metrů ve stejném čase navíc. A tak v plochách letos nejlépe z Čechů dopadl Petr Linda, jehož neuvěřitelně klidnou (i když od psa hbitou) práci můžeme jen obdivovat. Petře, gratulujeme! Ani výkony Staňky Libišové a Petra Kubici nelze přehlédnout, i když právě u nich platí odkaz na taktiku více než dvojnásob.

  Stopy – To je pro nás klasická disciplina, kdy nejvíc platí, že čím jsou nepříjemnější terény, tím více jsou na špici Češi a Slováci. A hlavně Moraváci !!! Po pánech Štiborovi, Smahelovi a Strouhalovi zazářil Honza Fekar. Právě se mne tady syn ptá, kdo to byl Lenin. Jak mu to slušně říct. Učit se, učit se, učit se. Na víc se jaksi s vysvětlením nezmohu. Ale možná v těch stopách je dobré se toho držet. Terény, terény, terény. Rudi Klein mi na začátku MS řekl. Rakušáci nemají šanci, to je terén, který nemáme kde trénovat. Připadlo mi to legrační, posekané krmné směsi, nechané tam asi 10 dní ležet, takže něco suché, něco shnilé. Ale to my snad všechno známe, ne? (V duchu se vracím k sutinám…)

  Voda – Tak přiznávám, že jsem ji na MS neviděl. Ale nějaký názor taky mám. Je to dítě v plenkách, kolem kterého se bude muset ještě dlouho běhat. Květoš Štibora mi řekl zajímavý postřeh. Kdo chce dělat dobře mezinárodní vodu, asi by neměl začínat tou naší (rozumí se svazovou). Určitě na tom něco bude, ale například zase Rakušáci mají největší problém na stadioně. Posuzoval jsem je vloni na IRO zkouškách a vypadli tam všichni. Letos na MS tři ze čtyř.

Kolem vody na MS byl nějaký poprask, ale věřím, že ať bylo co bylo, Michal Svoboda si svůj titul určitě zasloužil. Proč? Ze všech zdrojů (našich i zahraničních) byl v součtu všech disciplín ze všech prostě nejlepší.

  Poslušnost a obratnost – A jsme u konce. Tyto discipliny jsou takovými povinnými cviky z krasobruslení. Musíš je umět na 90 %  a přece se může stát, že vyhoříš. Zkrátka, hrají tu roli spousty faktorů jako jsou nervy, momentální rozpoložení psa i psovoda, počasí, zkušenosti z velkých akcí atd. atd…

  Závěrem – Přátelé, chci ještě napsat, že v předchozích odstavcích určitě nejsou všechny příčiny zdarů a nezdarů českých záchranářů. Taky bych rád připomenul, že to jsou čistě jen mé osobní názory a nenárokuji si patent na rozum. Jen se snažím za poslední roky posuzování na mezinárodních zkouškách a mistrovstvích sledovat výkony psů a psovodů a snažit se na ně dívat okem rozhodčího i psovoda zároveň.

 KZJ ČR - Úplně na konec trefa do vlastních řad:

Moje třetí místo ve stopách – dobře vím, kde máme rezervy a uvědomuji si, že pro příští rok nebudu mít s Archibaldem jednoduchý postup na MS.

Milan Oliva, pátý ve stopách – stopu nedošli, ale do té chvíle podle rozhodčího ztratili 1 bod. To je sport a ve stopách zvláště. Helenka už není nejmladší, ale Milan má doma nadějné mládí. Jestli už příští rok? Uvidíme!

Stanislava Libišová, dvacátá v plochách, poslední osobu Dora začala značit minutu po limitu. V lese i na stadionu bojovaly holky jako lvice. Mají určitě ještě to lepší před sebou.


 Chorvatsko 2008 – No, nezbývá mi, než popřát té příští reprezentaci SZBK ČR,  ZBK JmK ČR  i  KZJ ČR hodně štěstí, dobrý tréninkový rok a hlavně pevné psí zdraví !!!

 autor: Pavel Šabacký

        Výsledky závodníků KZJ ČR

 

Jméno závodníka

Specializace

Speciál      

Poslušnost

Obratnost

Celkem

Chmelová Šárka

sutiny

sobota

čtvrtek

pátek

los

body

 

 68

31

46 

 145

Libišová Stanislava

plochy

čtvrtek

pátek

sobota

los

body

 132

 35

 44

211

Oliva Milan

stopa

pátek

sobota

neděle

los

body

 

65 

46 

49

160 

Šabacký Pavel

stopa

čtvrtek

pátek

sobota

los

body

3. místo 

 160

 38

36 

234 

 

         Ostatní závodníci z ČR

 

Jméno závodníka

Specializace

Speciál

Poslušnost

Obratnost

Celkem

Fekar Jan

 stopa

 183

44 

 38

 265

Kubica Petr

plochy

 131

42

173 

Rumpíková Yvona

plochy

 48

 28

 39

 115

 Linda Petr

plochy

 183

42

35

260

Rychetská Lucie

sutiny

 108

42 

 47

 197

Mráz Petr

sutiny

84

42 

 33

 159

Nehodová Veronika

voda

 128

40

47 

 215

Svoboda Michal

voda

 186

39 

42 

 267

 Kosinová Soňa

sutiny 

 30

36 

39

105 

Medunová Romana

sutiny

15 

22 

32 

 69

Švestka Miroslav

sutiny

 28

38

42 

 108

 

 Reprezentace na Mistrovství světa  – Eisenstadt 2007

     Hned ve svém prvním roce členství v IRO má KZJ ČR právo vyslat 8 reprezentantů na nejvyšší sportovní klání -  Mistrovství světa záchranných psů. Vzhledem k tomu, že by ale nikdy nemělo jít o kvantitu, ale o kvalitu, určilo vedení jednotky postupový klíč. Pro nominaci na tuto akci bylo nutno splnit (nebo mít splněnou) zkoušku dané kategorie na nejméně 250 bodů. V plochách splnila podmínky Stanislava Libišová (Dora ze slunečné verandy) a ve stopách Milan Oliva (Hellen Malidaj), oba ve známce výborná. Dále ve stopách Pavel Šabacký (Archibald Adia Avi) a v sutinách Šárka Chmelová (Jezz), oba ve známce dobrá.

Přejeme naší reprezentaci, kterou do Eisendstadtu  povedou Alfred Gutter a Soňa Šabacká, úspěšný start a trošku pověstného závodnického štěstí!  

Hlavní výcvikářka KZJ - Soňa Šabacká Tlumočník - Fred Gutter                Šárka Chmelová, Jezz Stanislava Libišová, Dora Milan Oliva, Hellen Pavel Šabacký, Archibald

 


Stará radnice v Eisenstadtu.Eisenstadt je hlavním městem rakouské spolkové země Burgenlandu, zároveň i městem statutárním a okresním.

Eisenstadt je také největším městem Burgenlandu. V roce 2002 na jeho území žilo 13 664 obyvatel. Rozloha katastru města je 43 km², hustota zalidnění je nejvyšší v rámci Burgenlandska- 318 obyvatel/1 km².Nadmořská výška města je 182 metrů. SPZ aut z Eisenstadtu je E. PSČ je A-7000.
.
Město Eisenstadt leží při jižním výběžku Litavských vrchů (Leithagebirge), na řece Wulka asi 15 km před jejím ústím do Neusidlerského jezera. V rámci Burgenlandu leží v jeho severní, nížinaté části, město je skoro úplně obklopeno „svým“ okresem Eisenstadt-okolí, ale malý kus jeho území sousedí se spolkovou zemí Dolní Rakousy.
 
Zámecký park Pěší zóna Domkirche Franziskaren Kirche Haydn-Haus Haydnkirche
Radnice Schloss Esterhazy Muzeum vína Burgenland Židovské muzeum Kynologické cvičiště 
TOPlist
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek